Spansk og spanskamerikansk sprog, litteratur og kultur

Aarhus Universitet

NB: beskrivelserne til u-days 2024 ligger først klar fra start januar 2024.
22., 23. og 24. februar 2024

Vi glæder os til at se dig til u-days. I år kan du møde os på campus og online.

Forbered dig

Inden du møder op til u-days, kan du forberede dig ved at læse, lytte og quizze på bachelor.au.dk/udays, så du får allermest ud af dagene.


Torsdag
Online præsentation af uddannelsen

Har du ikke mulighed for at besøge os på campus? – mød os til en online live session

Mød os online torsdag den 23. februar kl. 17:00-17:20.

Her har vi en online live session via Zoom. I vores online live session kan du møde vores studenterstudievejledere, høre mere om uddannelsen og stille spørgsmål:

https://aarhusuniversity.zoom.us/j/69718036525

Vil du gerne deltage i flere online live sessions?

Alle AU-uddannelser afholder en online live session torsdag den 23. februar mellem kl. 15.30 og 17.30, så du kan nå at deltage i mere end én session. Tjek programmet for de uddannelser som du er interesserede i for at se tidspunktet for deres online live session.

P.s. Alle sessions bliver optaget, så du kan se eller gense dem fra den 1. marts på de enkelte uddannelsers sider på bachelor.au.dk.


Fredag
Velkomst v. Underviser Diana González

Underviser Diana González vil byde jer velkommen til U-days på Spansk og spansk-amerikansk sprog, litteratur og kultur, og fortælle om studiets indhold samt hvilke faglige kompetencer man kan forvente at tilegne sig.

Miniforelæsning: “Postkoloniale relationer i den spansktalende verden: Hvordan den nuværende økonomiske ulighed og klimakrise afspejler en tankekrise” v. underviser Diana González

Diana González vil fortælle om hvorfor det er aktuelt at lære om den koloniale fortid, og hvordan vi med humanistiske studier kan bidrage til at skabe en fremtid med mere lighed. Mere specifikt hun vil analysere fragmenter og scener af litterære og teoretiske tekster og film, på en måde så forståelsen af den koloniale fortid vises som årsagen, men også løsningen på vores nuværende kriser.

Pause
Miniforelæsning i Sprog og kommunikation v. underviser Henrik Müller

Underviser Henrik Müller vil give en miniforelæsning inden for sprogvidenskab og grammatik, hvor I vil få et indblik i, hvilke emner man arbejder med i den sproglige del af studiet, hvordan man arbejder med dem og hvorfor det er en vigtig del af uddannelsen.

Studenteroplæg om livet som studerende og udveksling

Nuværende studerende på uddannelsen i Spansk og spanskamerikansk sprog, litteratur og kultur kommer forbi og giver et kort oplæg om, hvordan det er at studere spansk på Aarhus Universitet. De vil også komme omkring, hvordan det er at bo i Aarhus, studiemiljøet, udveksling m.m. Stil dem så mange spørgsmål om niveau, undervisning, fredagsbarer osv. som I overhovedet har lyst til.

Pause
Oplæg om karriere- og kandidatmuligheder samt de faglige aktiviteter under uddannelsen v. Studenterstudievejleder Amanda Ramsing

Som afslutning på dagen kommer studenter-studievejleder Amanda Ramsing og runder U-days af med at fortælle om de muligheder, som man undervejs i studieforløbet har for at præge sin uddannelse. Derudover vil I få et indblik i de mange forskellige karrieremuligheder, som en uddannelse i spansk åbner op for, samt se eksempler på, hvad tidligere studerende er endt med at arbejde med. Til slut vil der blive lavet en evaluering, og der vil være mulighed for at stille nogle sidste spørgsmål.


Lørdag
Uddannelsesmesse på Aarhus Universitet

Lørdag den 25. februar fra kl. 10.00 til 15.00 slår Aarhus Universitet dørene op til u-days uddannelsesmesse. Læs om hvad du kan opleve, hvis du deltager enten fysisk i Aarhus eller via live stream online og find tips og tricks til at forberede dig på u-days her www.bachelor.au.dk/udays

Tværfagligt oplæg

Bliv klogere på Spansk, Engelsk, Tysk og Fransk samt International Virksomhedskommunikation, når studievejlederne fra de to uddannelser fortæller om forskelle og ligheder.

Hvis du har spørgsmål til programmet, studiet eller andet, så kan du altid kontakte os på:
sprogfagenes.studievejledning.arts@au.dk

Har du brug for at kunne parkere? Find information om gratis parkering udvalgte steder på AU’s u-days side.

Har du brug for hjælp til at finde rundt? Brug AU Bygningskort til at finde den bygning og det lokale du skal være i.

Kontakt

Tlf. 93522561
Mail: sprogfagenes.studievejledning.arts|au.dk

Links

Læs mere om Aarhus Universitets uddannelser
Læs mere om Spansk og spanskamerikansk sprog, litteratur og kultur

Arrangementer

Klik på hjertet i øverste højre hjørne og gem dit program ved at klikke på
”Log på med Facebook”.